Instagram Gönderi Zamanlama

Instagram kullanıcılarının hemen hemen hepsinin, uzun süredir beklediği bir özellik nihayet geldi.

Artık fotoğraf/video paylaşımlarımızı önceden hazırlayabileceğiz. Instagram, 1 milyarın üzerinde hesabı ve günlük 500 milyon aktif kullanıcısıyla en popüler sosyal medya platformları arasında zirveye oynayan isimlerden biri. İlk yayınlandığı dönemde her ne kadar amatör bir fotoğraf paylaşım uygulaması olsa da şimdilerde fenomenlerin, markaların ve fenomen olmak isteyenlerin de baskısını hissettirdiği profesyonel bir mecraya dönüşmüş durumda. Hatta Instagram üzerinden hatrı sayılır bir gelir elde eden yüzbinler var.. Hal böyle olunca kullanıcıların da daha “profesyonel” talepleri oluyor. Onlardan biri de ileri tarihe gönderi zamanlama.

Instagram’da gönderi zamanlamaya yarayan üçüncü parti bir uygulamadan ekran görüntüsü…

Çok uzun zamandır istenen gönderi zamanlama özelliği, zaten halihazır olarak üçüncü parti uygulamalarla gerçekleştirilebiliyordu. Ancak platform artık buna gerek bıraktırmayacak yeni özelliğini açıkladı.

Instagram, İçerik Stüdyosu aracılığıyla gönderi zamanlamaya izin veriyor

Facebook’un International Broadcasting Convention (IBC) kapsamında yaptığı duyuruyla beraber Instagram için gönderi zamanlama özelliği tüm kullanıcılara açıldı. Ancak bunun için Facebook’un İçerik Stüdyosu‘nu kullanmanız gerekiyor. Bu da hesabınızın İşletme Profili veya İçerik Üretici hesap olarak belirlenmiş olması gerektiği anlamına geliyor. Ancak bir Facebook sayfasıyla hesabınızı İşletme Profili’ne dönüştürmek birkaç “tıklamadan” ibaret olduğu için bu basit bir şekilde ayarlanabiliyor.

Hesabınızı bağladıktan sonra sol üst kısımda Gönderi Oluştur yazısına tıklayarak tüm ayarlamaları yapıp, Şimdi Yayınla yerine Plan demeniz gerekiyor. Burada Instagram’da gönderinizi 6 ay sonraya kadar planlayabiliyorsunuz. Daha ileri tarihe platform izin vermiyor. Saatini de seçebilir ve gönderinizi paylaşım sırasına alabilirsiniz. Ne yazık ki şimdilik sadece planlı ana sayfa gönderileri paylaşılabiliyor. Planlı hikaye paylaşımlarını hala üçüncü parti uygulamalarla yapmak gerekiyor. İçerik Stüdyo’suna buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Erdi Türkay

Marmara Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği

Yorum Yap