EA Sports’un geliştirdiği FIFA 20, 27 Eylül itibariyle tüm dünyada yayına girdi. Ancak geçtiğimiz senelerde de olduğu gibi bir takım senkronizasyon problemleri yine mevcut. NVIDIA ekran kartı olup aynı zamanda sistemi de iyi olmasına rağmen oyunda takılma problemi yaşayanlar için bir takım ayarlar yapmamız gerekiyor.

Bu sorun, özellikle tribünün daha çok göründüğü alanlarda kendini hissettiriyor. Afterburner veya Origin’in kendi FPS göstergesinde 120-150 FPS gibi değerler alsanız da sanki 30 FPS ‘miş gibi bir hissiyat veriyor.

Sorunumuzu çözmek için yapacağımız adımlar;

BELGELERİM > FIFA 20 > fifasetup.ini
Yukarıda belirtmiş olduğum dosyayı Notepad, Not Defteri vs. bir program ile açarak DIRECTX_SELECT = 0 olan alanı DIRECTX_SELECT = 1 olarak değiştirin.

fifasetup.ini

NVIDIA DENETİM MASASI
Ardından NVIDIA Denetim Masası’na girerek Düşey Senkronizasyon’u “Açık” olarak seçin.

Düşey Senkronizasyon Nedir?
İngilizce olarak Vertical Synchronization (V-Sync) olarak geçer ve bu terimi mutlaka daha önce duymuşsunuzdur. Bu ayar monitörünüzün Hertz değeri ile oyunun FPS değerini eşitler. 

NVIDIA Denetim Masası Ayarları

Ben de aynı problemi yaşadım ve yukarıdaki aşamaları uyguladıktan sonra herhangi bir problemim kalmadı. Eğer sisteminizin iyi olmadığını düşünüyorsanız, başka makalelere gözatmanınızı öneriririm.

Yazar Hakkında

Erdi Türkay

Marmara Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği

Yorum Yap